ziarnomax

Rolwit

hr studio

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Prezes Mlekovity apeluje o zlikwidowanie Funduszu Ochrony Rolnictwa
foto: Mlekovita

Prezes Mlekovity apeluje o zlikwidowanie Funduszu Ochrony Rolnictwa

stomadica wysokie mazowieckie

Prezes największej polskiej spółdzielczej grupy mleczarskiej skierował do Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz organizacji branżowych postulat w temacie likwidacji Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Od 1 stycznia 2024 r. podmioty skupujące produkty rolne od rolników, mające status czynnych podatników VAT, mają naliczać i wnosić obowiązkowe wpłaty na FOR. – Mlekovita zobowiązana jest wnieść kwartalnie składkę w wysokości ok. 1,5 mln złotych, co przekłada się na dodatkowy wydatek ok. 6 mln zł w skali roku – a zniesiona została zerowa stawka VAT na produkty spożywcze, w tym mleczarskie i relatywnie wysoko kształtują się notowania złotego osłabiające eksport mówi Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński.

Obecnie największej grupy mleczarskiej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej nie stać na ponoszenie tak dużego obciążenia dodatkową składką na rzecz Funduszu Ochrony Rolnictwa. FOR w efekcie zamiast pomóc, może wręcz zaszkodzić polskiemu mleczarstwu i zagrozić bytowi polskich rolników – dostawców mleka do polskich spółdzielni mleczarskich, którym spółdzielnie mleczarskie nie będą w stanie zapłacić należycie za dostarczony surowiec. Konsekwencją może być likwidacja gospodarstw produkujących mleko, gdyż przy obecnej presji cenowej ze strony rynku zakłady przetwórcze nie są w stanie pokryć ceną skupu surowca rentowności gospodarstw rolnych. – Dlatego w obecnej trudnej sytuacji rynkowej apeluję, by funkcjonujący w oderwanej od rzeczywistości rynkowej formie Fundusz Ochrony Rolnictwa zlikwidować lub co najmniej zawiesić wpłaty na FOR w tak trudnym dla polskiego mleczarstwa okresiepodkreśla Prezes Dariusz Sapiński.

 

info pasowe Mlekovita

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk