ziarnomax

Rolwit

hr studio

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Nie zdziw się, jeśli zobaczysz kolegę/koleżankę w mundurze: Dzień Dumy z Munduru
foto: 1. PBOT

Nie zdziw się, jeśli zobaczysz kolegę/koleżankę w mundurze: Dzień Dumy z Munduru

stomadica wysokie mazowieckie

W 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, podobnie jak w całych Wojskach Obrony Terytorialnej, 10 maja będzie Dniem Dumy z Munduru. Żołnierze zawodowi, żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową (TSW) oraz żołnierze aktywnej rezerwy (AR), za zgodą Ministra Obrony Narodowej, pragną tego dnia w szczególny sposób zamanifestować w środowisku cywilnym swoją dumę z bycia żołnierzem.

W Wojskach Obrony Terytorialnej, poza żołnierzami zawodowymi, którzy mundur noszą na co dzień, są także żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową oraz żołnierze aktywnej rezerwy. Łączą oni służbę z pracą w środowisku cywilnym. Bez względu na rodzaj pełnionej służby, wszystkich łączy duma z bycia żołnierzem.

W odpowiedzi na potrzebę żołnierzy pełniących TSW zaprezentowania się w środowisku cywilnym w umundurowaniu, pokazania, że jest się żołnierzem w WOT, czyli osobą dzielącą pasję do wojska z pracą w cywilu, Minister Obrony Narodowej wyraził zgodę, by w tym roku 10 maja był "Dniem Dumy z Munduru".

Tego dnia Terytorialsi i żołnierze AR będą mogli udać się do swoich miejsc pracy, szkół i uczelni w umundurowaniu, by pełnić swoje codzienne obowiązki. To doskonała okazja do zamanifestowania obecności żołnierzy wśród społeczeństwa i pokazania możliwości połączenia aktywności zawodowej ze służbą. Żołnierze pracujący w zakładach pracy, gdzie wymagana jest odzież ochronna (np. laboratorium, kasa w sklepie), mundur założą w drodze do i z pracy. Żołnierze zawodowi w tym dniu będą przemieszczać się z domu do jednostki w mundurach.

Manifestując dumę z przynależności do wojska, budujemy postawy proobronne w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Należy także dodać, że święto wpisuje się w projekt "Pracodawca przyjazny WOT", który od lat promuje przedsiębiorców zatrudniających Terytorialsów. Pokazuje ono współpracę środowiska cywilnego i wojskowego na rzecz bezpieczeństwa państwa.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Dąbrowie-Moczydły) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Dowódcą Brygady jest płk Mieczysław Gurgielewicz.

 

info prasowe: 1. PBOT

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk