ziarnomax

Rolwit

hr studio

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Zorza polarna nad powiatem wysokomazowieckim: noc pełna kolorów [foto]

Zorza polarna nad powiatem wysokomazowieckim: noc pełna kolorów [foto]

stomadica wysokie mazowieckie

Mieszkańcy powiatu wysokomazowieckiego mieli ostatnio niepowtarzalną okazję do zaobserwowania zorzy polarnej, rzadkiego dla naszej szerokości geograficznej zjawiska. Zorza polarna, znana także jako aurora borealis, pojawia się na niebie zazwyczaj tylko w rejonach bliskich biegunom, ale dzięki wyjątkowym warunkom atmosferycznym, można było ją zauważyć również nad Polską.

Intensywne zjawiska geomagnetyczne, spowodowane przez silną burzę słoneczną, spowodowały, że zorza była widoczna nie tylko na północy Europy, ale też na terenie Polski, w tym w powiecie wysokomazowieckim. Aby móc obserwować zorzę polarną, konieczne były dwa kluczowe warunki: silna aktywność magnetyczna w przestrzeni kosmicznej i bezchmurne niebo. Obydwa te czynniki złożyły się na to, że mieszkańcy mogli podziwiać spektakl świetlny na nocnym niebie w nocy z soboty na niedzielę.

Zorza polarna zachwyciła obserwatorów swoimi żywymi barwami, które tańczyły na tle gwiaździstego nieba. Światła te, choć przemijające, pozostawiły niezapomniane wrażenia wśród tych, którzy mieli szczęście je zobaczyć.

Zdjęcia otrzymaliśmy od czytelnika Radka. Dziękujemy.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk