Rolwit

reklama partneragd

hr studio

wmjsr022024

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Wciąż można otrzymać 12 tys. w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego
foto: freepik.com

Wciąż można otrzymać 12 tys. w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

stomadica wysokie mazowieckie

To już trzeci rok, gdy ZUS wypłaca Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Wnioskować o świadczenie można tylko elektronicznie. W ramach programu rodzice dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. zł.

Od 1 stycznia 2022 roku można składać do ZUS-u wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Świadczenie to przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Przez ponad dwa lata Zakład przyznał wsparcie dla 873,5 tys. dzieci, a kwota wypłaconych należności wyniosła 6,4 mld zł. Tylko w tym roku prawo do świadczenia otrzymało 46 tys. maluchów na kwotę ponad 69 mln zł.

Świadczenie jest wypłacane na dwa sposoby w zależności od wyboru rodziców. Albo w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane” – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem aplikacji mZUS, portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. „Złożenie wniosku o RKO zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Najprostszym sposobem jego przekazania jest aplikacja mZUS, którą można zainstalować na urządzeniach mobilnych takich jak np. smartfon czy tablet. Można skorzystać również z bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i PUE ZUS. Niestety te wszystkie kanały do dyspozycji mają tylko rodzice. W przypadku opiekunów wniosek może być złożony jedynie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Na platformie jest specjalny kreator, który pomoże krok po kroku wypełnić taki wniosek, uwzględniając specyfikę danego wnioskodawcy” – dodaje rzeczniczka.

Wnioski o RKO można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc. Jeśli wniosek zostanie złożony w tym okresie, wówczas kapitał będzie przysługiwał od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc do:

  • ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 23. miesiąc – jeśli kapitał będzie wypłacany po 1000 zł miesięcznie,
  • ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc -jeśli wskazano wypłatę kapitału po 500 zł miesięcznie.

Dokumenty do ZUS-u o świadczenie można składać całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Wnioski są składane o różnej porze dnia i nocy. To rodzic decydują o tym kiedy wirtualnie chcą odwiedzić urząd.

Osoby, które mają wątpliwości dotyczące programu, mogą napisać maila do ZUS-u na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., umówić się na e-wizytę lub skorzystać z infolinii 22 560 16 00. Z konsultantami można porozmawiać od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 18.00. W placówkach ZUS-u wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy Zakładu.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk