ziarnomax

Rolwit

hr studio

Mięsny Zakątek

openmed2015b

ZUS wypłaca już 800 plus na nowy okres świadczeniowy

ZUS wypłaca już 800 plus na nowy okres świadczeniowy

stomadica wysokie mazowieckie

Blisko 2 mld zł ZUS przekazał już na konta rodziców i opiekunów w ramach świadczenia 800 plus w nowym okresie świadczeniowy. By nie stracić wsparcia za czerwiec, wniosek należy złożyć do końca tego miesiąca. Jeśli rodzic spóźni się i przekaże dokument po terminie, to świadczenie otrzyma od miesiąca złożenia formularza. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka.

- Już od lutego rodzice i opiekunowie składają wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął się 1 czerwca br. i potrwa do końca maja przyszłego roku. Pierwsze wypłaty zostały już zrealizowane. Od początku czerwca do uprawnionych osób trafi łącznie blisko 2 miliardy złotych dla ok. 2,4 mln dzieci- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kiedy będzie wypłata świadczenia

Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze, pierwszą wypłatę na nowy okres otrzymają do 30 czerwca. Jeśli złożyli dokumenty w maju - do 31 lipca, a jeśli, w czerwcu – do końca sierpnia. Ci, którzy formularzy jeszcze nie złożyli warto, aby się pospieszyli. Wnioski na obecny okres świadczeniowy 2024/2025 przyjmowane są tylko do końca czerwca br. W przypadku złożenia dokumentów po terminie, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Zatem jeśli ktoś zapomni wysłać formularz o 800 plus w czerwcu i zrobi to dopiero w lipcu, to za czerwiec świadczenie nie będzie mu przysługiwało. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od dnia narodzin dziecka. Dlatego warto pilnować terminów, by nie stracić prawa do świadczenia.

- Wnioski o świadczenie można składać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej, PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia. W całym kraju od 1 lutego na nowy okres świadczeniowy do ZUS-u wpłynęło ponad 4,1 mln wniosków o 800 plus na 6,5 mln dzieci- wyjaśnia ręczniczka.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł. Kwota ta zmieniła się automatycznie, bez potrzeby składania dodatkowego wniosku.

Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk