ziarnomax

Rolwit

hr studio

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Rodzice muszą się pospieszyć, by nie stracić 800 plus za czerwiec
foto: freepik.com

Rodzice muszą się pospieszyć, by nie stracić 800 plus za czerwiec

stomadica wysokie mazowieckie

Wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosku o środki z programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy. Niedopełnienie tej formalności w skali całego kraju dotyczy około 100 tys. dzieci. Jeśli uprawnieni zrobią to jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

Już od 1 lutego rodzice i opiekunowie składają wnioski o 800 plus. W województwie podlaskim tylko do 6 czerwca do ZUS-u wpłynęło ponad 113,7 tys. wniosków, w całym kraju niemal 4,1 mln.

Nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus rozpoczął się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja przyszłego roku. Rodzice, którzy chcą otrzymywać wsparcie, powinni złożyć wniosek. Nie przekazanie dokumentów do ZUS-u do końca tego miesiąca skutkować będzie pozbawieniem prawa do świadczenia za czerwiec.

-Czasu na przekazanie formularza jest coraz mniej. Termin mija 30 czerwca. - Jeśli rodzice złożą wniosek w lipcu, nie otrzymają już wyrównania za poprzedni miesiąc. Prawo do świadczenia będzie przysługiwało od miesiąca, w którym złożone zostaną dokumenty, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca, a złożony w sierpniu od sierpnia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Warto sprawdzić, czy wniosek został złożony

- Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na nowy okres 2024/2025, może to sprawdzić logując się na PUE ZUS. Bez względu na to, jakim kanałem przekazał formularz, tj. czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS informacja o jego wpływie, jest widoczna na indywidualnym profilu – wyjaśnia rzecznik.

W zakładce "Rodzina 800 plus" w oknie Szczegóły Twoich wniosków może sprawdzić nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS-u,  ale także, jaki jest stan obsługi tego wniosku, np. że jest w trakcje obsługi bądź świadczenie zostało przyznane.

Jeśli klient, który nie miał dotychczas konta na PUE ZUS, złożył wniosek o świadczenie wychowawcze przez bankowość elektroniczną bądź za pośrednictwem portalu Emp@tia, to konto na PUE zostało mu założone automatycznie. Na jego adres e-mailowy wskazany we wniosku o 800 plus zostały wysłane dane do logowania na to konto.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Pieniądze są przekazywane wyłącznie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk